Election qualifying is complete in St. John Parish

Published 5:41 pm Thursday, August 10, 2023

The qualifying period for the October 14 primary election ended at 4:30 p.m. Thursday, August 10.  The following candidates have qualified:

 

Sheriff

Graylin Burl Jr.

Mike Tregre

Jarret Vicknair

 

Clerk of Court

Felicia Feist

Anita Haley

Kent St. Amant

Blaine Tatje

 

Assessor

Lucien Gauff III

 

Coroner

Christian Montegut

Christy A. Montegut

 

Parish President

Jaclyn Hotard

Charles Julien

 

Councilman At Large Div. A

Lennix “Tweet” Madere

Dayna Mason James

 

Councilman At Large Div. B

Michael Wright

Bernard “Benny” Tassin III

 

Councilman District 1

Joyceia “Joy” Banner

Damon Davis

Virgie Jarrow Johnson

Haston “Bun” Lewis Jr.

 

Councilman District 2

James LeBlanc

Julia Remondet

Marcel “Two” Belvin Jr.

Cherronna Frank

Warren “Bosco” Torres Jr.

 

Councilman District 3

Tammy Houston

Tai Cambre-Williams

 

Councilman District 4

Tyra Duhe-Griffin

Constance “Connie” Schexnayder

 

Councilman District 5

Robert Arcuri

Walter Stevens Jr.

 

Councilman District 6

Vernon Bailey Sr.

Dervon “Chocolate” Davis

Tonia Schnyder

 

Councilman District 7

Dixie Ramirez

Thaddeus “Scooter” Victor

Kerry Watkins

 

Justice of the Peace District 7

Ann Harvey

Penny Hall

Tessa Naquin

 

 

Races in Multiple Parishes

 

State Senator 2nd Dist.

“Chris” Delpit

Edward “Ed” Price

 

State Senator 19th Dist.

Gregory A. Miller

Marilyn Bellock

 

State Rep. 56th Dist.

Beth Billings

 

State Rep. 57th Dist.

Shondrell Perrilloux

Larry Sorapuru Jr.

Michelle Sweeney

Sylvia Taylor

Russell “Russ” Wise

Shane Bailey

Albert “Ali” Burl III

Rodney Nicholas

 

State Rep. 58th Dist.

Kendricks “Ken” Brass

 

Governor

Benjamin Barnes

Patrick Henry “Dat” Barthel

Daniel M. “Danny” Cole

Oscar “Omar” Dantzler Jr.

Xavier Ellis

“Xan” John

Jeff Landry

Hunter Lundy

John Schroder

Shawn D. Wilson

“Keitron” Gagnon

Sharon W. Hewitt

Jeffery Istre

Richard Nelson

Frank Scurlock

Stephen “Wags” Waguespack

 

Lieutenant Governor

“Tami” Hotard

William “Billy” Nungesser

Chester Pritchett

Elbert “Pawpaw” Guillory

Willie Jones

Bruce Payton

Gary Rispone

 

Secretary of State

“Gwen” Collins-Greenup

“Mike” Francis

Amanda “Smith” Jennings

John J. Kennedy III

Nancy Landry

Arthur A. Morrell

Clay Schexnayder

Brandon Trosclair

 

Attorney General

John Stefanski

Lindsey Cheek

“Marty” Maley

“Liz” Bake Murrill

Perry Walker Terrebonne

 

Treasurer

John Fleming

Dustin Granger

Scott McKnight

 

Commissioner of Agriculture and Forestry

Michael G. “Mike” Strain

 

Commissioner of Insurance

“Tim” Temple

R.D. “Rich” Weaver

Judge, Court of Appeal Fifth Circuit, 3rd Dist., Div. A

Timothy Marcel

 

BESE Dist. 2

Sharon Latten Clark

Eric J. Jones