• 77°

St. John fair highlights young scientists

The St. John the Baptist Parish Public School District recently held its District Science Fair.

Students first had to win at their school level fairs to compete at the district level.

Winners move on to the regional fair to compete against students from other districts.

Winners at the District Science Fair were:

Division I (Elementary)

Energy: Physical: first place, Carlo Travis, STEM; second place, Roderick Bergeron, JLO; third place, Mason James, LES

Behavioral and Social Sciences: first place, Skyler Doster and Denim Selders, GMMS; second place, Alexis Baker and Davante Smith, STEM

Engineering Mechanics: first place, Emani Payne, STEM; second place, Malachi Batiste, WSJE

LaPlace Elementary School student Alyssa Munoz won first place in Biomedical Engineering at the St. John the Baptist Parish Public Schools’ District Science Fair for her project on Identifying DNA.

Biochemistry: first place, Skyler Smith, STEM; second place, Cameron Bates, JLO; third place, Jaiden Reed, STEM

Biomedical Engineering: first place, Alyssa Munoz, LES

Mathematics: first place, Norelle Frank, ESJP; Microbiology: first place, Chaela Alexander, JLO; second place, Cameron Brady, STEM; third place, Amere Stewart, ESJP

Chemistry: first place, Mackenzie Vanatta and Haleigh Wetzel, STEM; second place, Oliveah Fernandez, STEM; third place, Garrison O’Neal and Kyle Cannon, GMMS; honorable mention, Brianna Anderson, ECW; Kylie Hall, JLO, and Dajalynn Johnson, ESJP

Physics and Astronomy: first place, Payton Haley, WSJH; second place, Luke Gilbert, STEM; third place, Treasure Creasy, ECW; honorable mention, Megan Remodet, STEM, and Tia Woods WSJE

Plant Sciences: first place, Lizette Orejel and Anjel Herrera, ESJP; second place, Javier Dantin, JLO; third place, Shiloh Champagne, JLO

Earth and Environmental Science: first place, Suame Oitiz, ESJP; second place, Kori Williams, WSJE; third place, Jude Boynton, JLO

Systems Software: first place, Tyler Wesley and Jeiel Collins, STEM; Energy, Chemical: first place, Seth Raiford, JLO; second place, Kaiden Dilapi, JLO; third place, Lyndell Wilkens, ESJP

Biomedical and Health Sciences: first place, Tramya Richardson, ESJP; first place, Kayla Coleman and Jayla Paulding, ESJP; second place, Jasmine Matthews, ESJP; third place, Francisco Espinoza and Leo Mosely, ESJP

Material Science: first place, Judah Coleman, JLO.

St. John STEM Program students Mackenzie Vanatta and Haleigh Wetzel explain the difference in burning times between a soy candle and one made with paraffin wax during St. John the Baptist Parish Public Schools’ District Science Fair. The team placed first in the chemistry category.

Division II (High School)

Animal Science: first place, Jalen Walker, WSJH; first place, Ean Watson, JLO

Behavioral and Social Sciences: first place, George Smith, STEM

Engineering Mechanics: first place, Kaylie Folgar, STEM

Environmental Engineering: first place, Bryce Watkins, STEM

Cellular and Molecular Biology: first place, Joshua Argueta, STEM

Physics and Astronomy: first place, Amiya Lumar, WSJH; second place, Roberta Holmes WSJH

Robotics: first place, Ty’Jon Monroe

Systems Software: first place, Madison Dinvaut, WSJH

Biomedical and Health Sciences: first place, Lyric Roussall, WSJH

Material Science: first place, A’Jeya Anthony and Jahra Alexander, STEM; first place, Kahlil Nelson and Kyli Nelson, STEM.