• 84°

ESJ, RA send talented contingent to state

THIBODAUX — A number of strong East St. John individual performances at Wednesday’s Region III-5A championship meet will leave the Wildcats well represented at state on the boys and girls side.

The top three finishers in each event advance to the Class 5A track and field championship meet May 9 at LSU’s Bernie Moore Stadium.

The Wildcats boys 4×200 relay team of Javon Brown, Dontrell Allen, Jarrod Jackson and Demonte Coxie won the regional championship with a mark of 1:30.01.

Allen earned second place in the 200 (21.95) and third place in the 100 (10.83). Jarrod Jackson earned third in the 400 (51.74).

In the field events, Demonte Coxie took third in the triple jump (6-01).

The East St. John 4×200 relay squad of Keilah Scott, Troynisha Gerard, Ledeja Harris and Chaylin Smith placed second (1:46.40).  The 4×100 team of Melinda Perrilloux, Gerard, Harris and Smith took third place (51.29), while the 4×400 team took second.

Ryanesha Denet took second in the 100 (12.68) and in the 200 (26.26).

East St. John girls track and field coach Mark Creecy was pleased with the Wildcats’ results.

“We think we’ve got a few people who can place and stand up there (on the winners podium),” Creecy said. “They’ve been working hard and improving all year. We’re going to get up there and see how it goes.”

BELL, PERRIN, RELAYS HIGHLIGHT REBEL STATE QUALIFIERS — Rebels boys and girls each placed third at last week’s Region 3-2A meet as a number of Riverside athletes emerged as individual qualifiers for the Class 2A state championship track and field meet May 8 at LSU.

On the boys side, JuJuan Bell was the regional champion in the triple jump (41-09), while the 4×100 relay team of Darrion Cook, Kendall Martin, Bell and Von Julien emerged as the winner.

Jordan Andrews and Bell finished second (6-02) and third (5-08) respectively in the high jump. Cameron Cook was third in the javelin (129-00). James Davis was third (115-02) in the discus throw.

On the track, Von Julien took second in the 200 (22.74). The 4×400 team of Tyler Gauthier, Julien, Cook and Hardell Mack earned third (3:39.32).

On the girls side, Toni Perrin captured the 200 regional championship with a time of 26.76. The 4×100 team of Toni Perrin, TaJah Greenup, Kennedy White and Rae Alexander finished as regional champion with a time of 51.18.

Ja’keyra Gautreaux took second in the girls high jump (4-08) and third in the triple jump (33-09.75).  Rae Alexander finished second in the long jump (15-10).

The girls 4×200 team of Kolbi Johnson, Toni Perrin, Kennedy White and Rae Alexander finished second (1:50.49).