• 72°

NES Young Authors Winners

KindergartenNon Fiction: 1st Place—Kayden Naquin; 1st Place—Emma Trepagnier: 2nd Place—Kade Madere: 3rd Place—Vivian Coupel

KindergartenFiction:1st Place—Alex Donadieu; 1st Place—Gavin Lefevre; 2nd Place—Samuel Leslie; 2nd Place—Quincin Murray; 3rd Place—Sophie Labat

KindergartenPoetry: 1st Place—Gunnar Brian; 1st Place—Abriella Taranto; 2nd Place—Carolyn Westbrook; 3rd Place—Kevin Busby

First Grade—Non Fiction:1st Place—Wyatt Baptist; 1st Place—Ellie Quijano; 2nd Place—Emma Elizabeth; 2nd Place—Nicholas Gorbach; 3rd Place—Elijah Fritsche; 3rd Place—Kylia Wilkins

First GradeFiction: 1st Place—Fynn Bourgeois; 1st Place—Leah Burst; 2nd Place—Elijah Fritsche; 2nd Place—Ellie Quijano; 3rd Place—Wyatt Baptist; 3rd Place—Amelia Marse

First GradePoetry: 1st Place—Winn Bauer; 1st Place—Reid O’Regan; 2nd Place—Amelia Marse; 3rd Place—Bree Burkenstock

Second GradeNonFiction: 1st Place—Collin Armand; 1st Place—Colton Baker; 2nd Place—Addilyn Duhe; 2nd Place—Preston Hayes; 3rd Place—Savannah Coupel; 3rd Place—David Hills; 3rd Place—Aubree Tarullo

Second GradeFiction: 1st Place—Demi Castro; 1st Place—Riley Escude; 2nd Place—Elaina Damare; 3rd Place—Kylee Louviere

Second GradePoetry: 1st Place—Maci Allday; 1st Place—David Hills; 2nd Place—David Hills; 2nd Place—Laila Martin; 3rd Place—Finley LeBlanc; 3rd Place—Brooklyn Robertson

Third Grade—Non Fiction: 1st Place—Isaiah Knight; 1st Place—India White; 2nd Place—Greyson Hall; 2nd Place—Aubrey Entremont; 3rd Place—Bannon Bergeron; 3rd Place—Hannah Mire

Third GradeFiction: 1st Place—Charlotte Buccola; 2nd Place—Greyson McGovern; 3rd Place—Adysen Williams

Third Grade Poetry: 1st Place—Greyson Hall; 1st Place—Rileigh Stuard; 2nd Place—Madison Button; 3rd Place—Tremaine Ingram

Fourth Grade—Non Fiction: 1st Place—Priscilla Brouillette; 2nd Place—Mason Herzog; 3rd Place—Abigail Jacob; 4th Place—Addison Lowry

Fourth GradeFiction: 1st Place—Maleah Meunier; 2nd Place—Audrie Bourg; 3rd Place—Alexa Camus

Fourth GradePoetry: 1st Place—Ford Black; 1st Place—Mylie Mule’; 2nd Place—Audrey Allen; 2nd Place—Aidan Taylor; 3rd Place—Brayden Hamilton; 3rd Place—Jett Senia

Fifth Grade—Non Fiction: 1st Place—Reece Surmik; 2nd Place—Jacob Wagner

Fifth GradeFiction: 1st Place—Reece Surmik; 2nd Place—Alexis Loupe; 3rd Place—Brooklyn Robin

Fifth GradePoetry: 1st Place—Jordan Robin; 2nd Place—Kai Martin